Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Z celé Ukrajiny je asi zajímavá pouze Zakarpatská Ukrajina a část hor přilehlých k Zakarpatské ukrajině z východu nad rumunskými hranicemi.

Vlakem: Praha – Poprad www.cd.cz/autovlak (cca 30Euro/moto+člověk zpáteční), cesta přes noc.

Hraniční přechody: Přechody na Ukrajinu stojí všechny za starou belu. Na Uble se méně čeká, ale chtějí úplatek 20-50EUR a vždy si vymyslí důvod jak jej z vás dostat. Užhorod je bez úplatku, ale čeká se tam hodinu, dvě ve směru na Ukrajinu. Zkoušeli jsme ještě Berehove z Maďarska a o úplatek nás stáhli taky.
Zpáteční cesta přes Užhorod je při troše smůly až na 4hod, Berehove je na 2hod oboje bez úplatku. Zpátky se totiž vstupuje do EU a celníci dělají důkladnou prohlídku všech aut a jdou po cigaretách, alkoholu a benzínu. A na Uble si vymyslí úplatek i na zpáteční cestě.
Pokud si vezete motorku autem vyplňte motorku na Celní deklaraci, musíte si o ní extra říct. Pokud si neřeknete, budou vám tvrdit, že jeden člověk může vézt pouze jedno auto a motorku zapíší až když dostanou úplatek.

Pokud jedete na motorce, která nemá v techničáku jméno majitele shodné se jménem toho kdo jí právě řídí, potřebujete bezpodmínečně plnou moc firmy nebo osoby, která je majitelem motorky. Plná moc musí být v ruštině a notářsky ověřená!

Víza: v současné době nejsou potřeba

Ubytování: stanování na divoko bez problémů, hotely-turbazy jen pro silné žaludky - toalety a sprchy jsou většinou zoufalé

Pilipec - pension U leva, vaří výborně, točené pivo

Koločava - hospoda Četnická stanice, vaří výborně, točené pivo, ubytování v podkroví na prkenné podlaze ve vlastním spacáku

Benzín: spousta nových benzínek

Stravování: nic nevozit, jídla je všude spousta - šašliky, houbové polévky, pstruzi atd. Levnější než u nás.

Kde koupit pivo: všude - téměř v každé vesnici je obchod a v něm točené pivo - Oboloň.

Se všemi místními mám jen ty nejlepší zkušenosti! U někoho jsem bydlel, někdo nám pomáhal, jiný nás přepadl a ožral. Všchni jsou velmi srdeční a pohostinní. Čechy mají rádi a mnohdy česky umí.

Info jaro 2007: Nový hraniční přechod přes řeku Tisu, který opětovně spojil do roku 1920 jednotné maramurešské území blízkých měst Sighet a Solotvina. Po dlouhých průtazích byl otevřen 15. ledna 2007 za účasti prezidentů Ukrajiny Viktora Juščenka a Rumunska Traiana Basescu. Původní most byl stržen ustupující německou armádou na konci druhé světové války, ten nynější je nejdelším mezinárodním dřevěným mostem v Evropě. O zdejší nepříznivé situaci před otevřením hranice byl natočen rumunský film bukurešťské režisérky Ileany Stanculescu Most přes Tisu (Podul peste Tisa). Hraniční přechod se nachází přímo na spojnicí center obou měst (mezi železničním nádražím v Solotvině a nádražím v Sighetu).

Za Karpaty

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla