Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Pro ježdění s motorkou po poušti jednoznačně doporučuji oblast mezi Douz, Matmata, Tataouine, Remada, ElBorma a KsarGhilane. Neuvádím běžné přesunové cesty, pouze vybrané lahůdky.

Pro jižní oblast mezi Alžírem a Lybií je nutné povolení. Pásmo je ohraničeno: Kamour na cestě podle ropovodu z KsarGhilane a ElKambout od Remada. V celé oblasti převážně šotolinové cesty projeté buldozerem, místy písek. Mezi cestami úžasná dunová pole - GrandErgOriental. Cesta podle ropovodu je lahůdková roleta. V celém prostoru platí přísný zákaz fotografování vojenských a těžařských objektů!

V dubnu 2007 byla oblast bez problémů přístupná, samozřejmě na povolení.
V září 2008 je oblast jen sprůvodcem viz. informace na úvodní straně o Tunisu.

V okolí Tataouine je ještě možné doporučit návštěvu ksarů, všude jsou směrovky a cesta není obtížná.

Povolení se vyřizuje v Tataouine (25din/2osoby). Na stejné ulici jako hotel Gazelle v turistickém informačním středisku - Turisticky Syndikat tel:75850850. Podle oficiálních informací mělo vydání trvat 2dny, dostali jsme ho druhý den ráno. Žádost o povolení je lepší poslat předem.

Na všech trasách naprosto nezbytná GPS a zásoba vody. Doporučuji, aby GPS s nahranými body a zásobu vody mělo každé vozidlo samostatně. Ztracení v písečných dunách je velmi snadné. Nezbytné je i dostatečné technické vybavení.

Nebraňte se kontrolám vojáků, je to jejich práce, jsou velice slušní, rádi poradí a pomůžou. Uvědomte si, že to budou oni, kdo Vás budou v nouzi zachraňoat. To že Vás všude kontrolují a zapisují není šikana, ale pro Vaši bezpečnost!

Neodvažujte se překročit hranici Alžíru nebo Libye. I když se zdá poušť liduprázdná, nikdy nevíte, odkud vojáci koukají. Případné komplikace a problémy jsou veliké.

Trasy a vyznačené body jsou orientační. Cesta se hledá mnohdy obtížně, poušť se mění a písečné duny stěhují. Z toho důvodu sem nedávám naše projeté tracky.

Nevěřte Garmin WorldMap, cesty i ty nejhlavnější jsou často zcela jinde. Zejména silnice č.19 z Libye na Tataouine vede ve skutečnosti až o 100km východněji.

img00009

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla