Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Tak jsem konečně taky projel tuto nádhernou zemi!

Zprávy z cesty jsou zde. Fotografie tady. Článek jak pro magazín.

Beba

Víza: velvyslanectví Mongolska, informace, Moravia-contact

Hraniční přechody:

Tašanta / Caganuur N49°38.647 E89°26.659

Kjachta / Altanbulag  N50°19.281 E106°29.591

Eren-Choto / Dzamyn-Ud

Měna: Mongolský Tugrik, kurz červenec 2005 = 1USD=1190Tgr

Obzvláště v západním Mongolsku nemění peníze banky, ale překupníci na cachu (trhu). Banky tuto službu poskytují až v turisticky navštěvovanějších místech. Platební karty jsou akceptovatelné výjimečně (snad jen v UB), doporučuji na toto vůbec nespoléhat. Jako univerzální je brát s sebou USD a to nejlépe bankovky v hodnotě 50USD. Menší hodnoty mění s horším kurzem, větších se mohou někdy na cachu "bát".

Benzín: Cena cca 600-750Tgr za litr 76-93 oktanového

Dostupnost - v každém ajmagu (krajské město) je dostatek 90-ti i více oktanového benzínu, v každém somonu (okresní město – dojezdové vzdálenosti 50 - 150km na hlavních tazích) je vždy nějaká stanice se 76-ti či 80-ti oktanovým benzínem. Benzín se často prodává i jinde, ale může se stát, že někde nebude benzínu dostatek a zásobování po 3-5-ti dnech nebývá výjimkou. (V somonech musíte často nejdříve prodejce najít ve městě a dovézt ho k benzínce.)

Při cestách do hor mimo hlavní trasy a do pouště (například k oáze Echijn gol) je třeba se benzínem zásobit.

Ubytování:

Prakticky nikde není problém postavit stan a motorkář se v Mongolsku ani o jiný způsob ubytování nemusí zajímat (možná vyjma UB). V turisticky navštěvovaných místech (převážně v centrálním Mongolsku a UB) jsou i kempy, kde se dá přespat v geru (jurtě) nebo hotelu. viz www.mongolembassy.net respektive http://www.sokoltours.com/destination.phtml?m=27 . Ceny kempů jsou ale dost vysoké 6-30USD za noc.

Počasí: Kontinentální, suché. Červenec je považován za deštivý měsíc, avšak srážek je v Mongolsku všeobecně málo. Teploty v Altaji a v Govi mohou dosahovat až 40°C, v centrálním a severním Mongolsku 20-30°C, v noci mohou klesnout na 5, výjimečně i pod „nulu“.

Stravování: Kdo pojede po hlavních tazích (i ty jsou zajímavé a někdy dost OFF road) a nelpí na pravidelné stravě vesměs nepotřebuje jídlo s sebou brát. Co je důležité, obzvláš? v Altaji a v Govi, je mít s sebou zásobu vody. My měli s sebou benzínový vařič a bylo příjemné ho občas použít na čaj, či polévku. V somonech jsou slušně zásobené obchody a po cestách časté „občerstvení“ (guanz) ve formě geru či srubu (central a severní Mongolsko). Pohostinnost Mongolů je pověstná a v případě potřeby můžete požádat o jídlo v gerech kolem cesty. Pak je ale potřeba počítat se zhruba 2 hodinovým zdržením. (Čím civilizovanější místo, tím méně jsou ale lidé na tento způsob zvyklí.)

Navigace, mapy a orientace v terénu:

Byli jsme vybaveni ruskými vojenskými topo mapami 1:500tis. (viz Touratech) a ruskou mapou 1:1mil (vlastní skeny). Obzvláště „půlmiliónky“ velmi přesně odpovídaly skutečnosti. Cesty v Mongolsku (až na hlavní severojižní cestu z Ruska do Číny a odbočku do Erdenetu) nemají asfalt. V Altaji a Govi vede jedním směrem mnoho vyjetých kolejí a je potřeba dát pozor už několik kilometrů před „křižovatkou“ na stopu, která by mohla odbočovat. Na hlavních tazích je taky dobré se držet sloupů elektrického vedení. V centrálním a severním Mongolsku mohou být nápomocny informace (GPS souřadnice) o mostech na velkých řekách.

Lonely Planet nebyla v tomto případě až tak velkým přínosem.

Doporučení a rady:

Je dobré jako odměnu případnému hostiteli dát dárek. Zapomeňte na zapalovače a propisky. Dobrými dárky jsou fotografie (udělané na místě), asi nejlepší Polaroid či jiný okamžitý způsob papírové fotky, případně aspoň vzít si adresu a fotky později poslat. Dětem je dobré dát pastelky. Tyto dárky vás hodně sblíží a napomůžou komunikaci.

PetrXRV

Svišt na letlampě: YouTube, Hedvábná stezka

50710_04ma0137_resize

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla