Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Pouštní trasy jsou velmi náročné na kondici jezdce a stroje. Zejména přejezdy písečných ergů vyžadují dobrou znalost jízdy v měkkém písku a dunách.

Trasy jsme projížděli v měsíci září, přesto, že měla být již rozumná teplota, tak místy přesahovala 50-60C, což bylo pro lidi i stroje příliš.

Doporučené měsíce jsou říjen-listopad a březen-duben. Klidně ale i zimní měsíce, to však může v noci mrznout a denní teploty nepřekročí 15C.

Při plánování jsem si představoval, jak pojedeme podle GPS, měl jsem více jak 900 navigačních bodů, tracky projeté motorkami před námi. Zapoměňte na to, v dunách se prostě nevyznáte, jen velmi zkušený místní ví kudy mezi dunami prokličkovat.

Sahara Overland uvádí jako trasu L2 průjezd podél alžírské hranice do Serdeles. Trasa se vyhýbá největším dunám UbariSandSea a pouze v jednom místě, asi 20km, je nutné prokličkovat přes duny. Na této trase je také slavný alžírský strom - osamocená obrovská akácie přímo na hraniční čáře, kde se scházejí Libyjci a Alžířani a diskutují a vyměňují si novinky. Bohužel tato trasa je úřady z bezpečnostních důvodů (nestabilita v Alžíru) přísně zakázána. Nezbývá než jet s místním průvodcem přímo napříč Ubari Sand Sea. Ale není čeho litovat, protože cesta napříč písečným ergem je úchvatná!

Trasa L3 - Akakus je v SaharaOverland také uváděna jinak. V současné době není možné jet z Ghatu na jih a vjet do Acacusu od jihu. Musí se do Serdeles, najet do Acacusu ze severu a stejnou cestou se vrátit. Acacus je opět případ, že nemá smysl jet bez místního průvodce. Cestu kaňony snad ani podle GPS nejde naplánovat a i když máte waypoint skalních kreseb, tak dokud je průvodcem neukáže prstem, tak si nevšimnete.

A by toho nebylo málo, tak L6 - WawEnNamus se také jezdí jinak. Písečné moře za Timsah najíždějí místní průvodci více na východ.

Trasy posány chronologicky, tak jak jsme je postupně projížděli.

Veškeré časové údaje - svítání/soumrak berte s ohledem na měsíc září. V zimě bude den kratší, ale zase nemusíte ležet přes poledne! Neberte hodnoty absolutně a stále je korigujte.

Do jakékoliv pouštní oblasti důrazně doporučuji zkušeného místního průvodce s doprovodným autem!

Trasy úmyslně uvádím stručně, s motorkou stejně nezbývá než mít doprovodné vozidlo s průvodcem a ten ví co a jak a kudy. Podrobné popisy tras jsou v SaharaOverland.

mapka

waypointy

mapsource gdb

UbariSandSea 1/2 plt

UbariSandSea 2/2 plt

Acacus plt

Wan Kaza plt

Wadi Mathedous plt

Waw En Namus plt

UbariSandSea II plt

Přístup k souborům s waypointy a tracky je zaheslován. Dalo mi obrovskou práci všechny waypointy shromáždit. Část mi poslali ochotní přátelé z celého světa a část jsem ručně přepsal ze Sahara Overland. Vážím si práce Chrise Scotta a tak nemůžu dát jeho data ke stažení jen tak. Kdo má skutečný zájem a má co nabídnout na výměnu, ať mi napíše.

018_Lybie_Beba&Sqwer

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla