Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Filtr paliva

Z Alžíru jsem se vracel se svítící kontrolkou chyby palivové soustavy. V Albánii jsem natankoval v centru Tirany u hodnověrné pumpy, už při výjezdu z města auto čoudilo a netáhlo.

článek

Příběh (ne)osamělého motorkáře

Příběh (ne)osamělého motorkáře od Honzy Suchardy. Islandské vnitrozemí + motorka = blbost. Vzduch 3C, voda 3C, nepřetržitý vítr a déšť.

článek

Prehistorická galerie

Na Sahaře je řada míst, kde prehistorické malby a rytiny (petroglyfy) na skalách dokládají, že Sahara byla dříve zelená, plná zvěře a lidí. Článek vyšel v Koktejlu 10/13.

článek

Kaokoland a Lesoto

Kaokoland je jedno z nejelitnějších ježdění na zeměkouli, skvělá krajina a zároveň jedno z posledních míst, kde člověk může na motorce potkat pořádná africká zvířata (sloni, žirafy, lvi, atd.)

článek

Proletářská pěst

Na nejvyšší hoře Partizanit (2416 m.n.m) v pohoří Mali i Tomorrit určitě žijí bohové a shlížejí dolů na lidské hemžení v pomalém albánském rytmu.

článek

Fotografie z Islandu

Fotogalerie ze srpnového a říjnového výletu na Island.

článek

Hodnotná trofej

Tato hodnotná trofej si ke mě dlouho hledala cestu. A je mnohem lepší, než ty věčné přiblblé poháry.

článek

Timgat

Člověk naprosto nechápe, jaké rozlehlé a propracované město dokázali před 2000 lety lidé vybudovat. Zejména v porovnání se současným severem Afriky.

článek

Albánie červen 2013

Fotografie z průzkumu dalších horských jezer Albánie. Na článek se můžete těšit.

článek

Fouggara

Oáza Tasfaoud se krčí pod dunami Grand Erg Occidental ve středním Alžíru a vypadá to, že musí být při příští bouři zasypána pískem.

článek

Filipíny - kohoutí zápasy

Dřevěná aréna na předměstí z latí a plechovou střechou. Všude jinde po světě by byla nelegální, ale to neplatí na Filipínách. Zde jsou kohoutí zápasy legální národní tradicí.

článek

Filipíny - Horští lidé

Až se vrátím domů a zase si přede mnou bude někdo stěžovat, že se u nás špatně žije, tak mu dám rovnou pěstí. Bez vysvětlování. A svým dětem, až nebudou chtít jíst, tak ukážu fotografie.

článek

Putování s Tuaregy

Nebe plné hvězd od obzoru k obzoru, oheň rozdělaný na písku pod skálou. Na ohni konvička se zeleným čajem, který je silný a sladký a slévá se do skleničky z velké výšky, aby vypěnil a tady se mu říká „Tuareg beer“.

článek

Albánie - jezera Lukova

Pak ovšem přijíždíme k výjezdu. Cesta zde má dvě ramena, jedno horší než druhé. Volné kameny strhané od vody. Spíše strž než cesta. Spíše koryto potoka než cesta. Spíše tankodrom než cesta.

článek

Přes nejvyšší sedla světa

Vsichni se pak v rade se zpevem presunuli do chramu. Tady predstaveni trikrat obesli oltar. Tim skoncila tato cast obradu. Oltar byl zakryt, vsichni se usadili na sva mista, my si sedli na kraj do kouta. Celou dobu nekdo ze zadni casti chramu jemne bubnoval.

článek

Padouchovo video z Albániečlánek

Železnice v Albánii

Ve městě Përrenjas na nádraží je odstaveno 27 československých lokomotiv ČKD.

článek

StrikeSport Motoráj Maraton

Asi v polovine me dojizdi Beba na sve KTM a ja delam malou minelu, kdy minu o cca 10 m odbocku. Beba vyrazi do vyjezdu prede mnou. Snazim se ho drzet a prvnich cca 15km to jde, ale vidim ze jede s mnohem vetsi lehkosti, nez ja. Doslova za nim obcas vlaju, ale mozek je prepnut na mod zavodeni, tak to drzim. Pak ale na sotoline padam.

článek

Jak vzniká průvodce po Albánii

Tak to je v prdeli! Auto visí diferákem za kameny."" Nezbývá mi než si v kraťasech a tričku lehnout pod auto do hluboké koleje plné bahna a vody.

článek

Intercontinental Rally 2012

Nejtěžší závod světa je bezpochyby Dakar. Intercontinetal Rally se vydala ve stopách Dakaru ze Španělska do Senegalu. A když ve stopách Dakaru, tak pořádně.

článek

Ztracené jezero

Ztracené jezero je opravdu ztracené. Uprostřed moře tuniských dun, v pomyslném vrcholu trojúhelníku mezi výspami jakés takés civilizace, kempy Ksar Ghillane a Timbaine.

článek

Albánie - asistence na výletě

Poslední etapu Albania Rally jsme startovali i končili v Tiraně. Tak měl brácha, co mi jel asistenci, čas na výlet do hor.

článek

Albánie - horské doly

Čerstvě otevřený důl pod Lurskými jezery jsem zaregistroval před třemi lety. Dříve holá stráň, teď nově vybuldozerovaná cesta, díra do země a výsypka. Důl je jak ve středověku – vydřevená štola, kolejničky, vozíčky, karbidové lampy.

článek

Albánie - jižní hory

Těch 30km od GurhIKamjes jsme jeli celý den, naviják použili jen 17x, lopatu jsme už nesli vedle auta, lano navijáku už ani nenavíjeli, jen přetáhli přes haubnu ke spolujezdcovi pod nohy, tekuté bahno z pohorek jsem už před nástupem do auta nevyléval.

článek

Albánie - horská jezera

„Jezera v pohoří Kreshtës? Vůbec netuším, jak se k nim dostat!“ říká Edvin Kasimati, ředitel Rally Albania a jeden z největších znalců divokých albánských hor.

článek

nové vydání mapy Albánie

V červnu 2011 vyšlo 5.vydání mapy Albánie z nakladaltelství Reise Know-How.

článek

Adventure over?

Tak a dost! Teď už opravdu nikam!

článek

KTM Rally Raid

Společnost Rally-Raid Products Ltd. založili bratři John a Adam Mitchinson. Oba jezdí rally a jejich hlavní obživou je vývoj a výroba strojně opracovaných součástí. Vzali tedy KTM 690, použili hlavu a svoje zkušenosti a vyvinuli řadu doplňků pro rally.

článek

Albánský masakr

V roadbooku vidím poznámku, co jsem si večer napsal, do konce časovky je to ještě 20km. To snad nepřežiju! Už mám za sebou 65km ostré jízdy v časovce. A to je už druhá časovka dnešní etapy, která má 499km.

článek

Dalmatia Rallye

Z briefingu jsme se zbaběle vzdálili. Byl cely v němčině a tak jsme tam nechali delegáta Roberta a s Honzou a Jindrou jsme šli na pivo. Když briefing skončil, tak nám Robert vše převyprávěl. Pak jsme si dojeli pro pár kartonů piva Karlovacko a Table12[[#Záhlaví];[description]]čekali na start.

článek

Tuareg Rallye

Vítězství v dunách chutná dvojnásob.

článek

Tunis - TheAdventure!

Už vás nebaví číst pořád o Islandu? Akorát zima a déšť? Pojďte si přečíst něco ze Sahary. Ale stejně tam byla kosa.

článek

Island poslední díl

Poslední díl deníku z Islandu.

článek

Island deník čtvrtá část

Čtvrtý díl deníku z Islandu.

článek

Island deník třetí část

Třetí díl deníku z Islandu.

článek

Island deník druhá část

Druhý díl deníku z Islandu.

článek

Island pátý díl

Pátý díl deníku z Islandu

článek

Island deník první část

První díl deníku z Islandu.

článek

článek Rallye Albania

Konečně článek o úspěchách i neúspěchách a změně názvu teamu na Rallye Albania.

článek

Motoride Enduro Challenge 2010

Povídání od Cibuše o Haligovském bloudění.

článek

Tuareg Rally

Kterak český turista v Marocké poušti ke štěstí přišel.

článek

Tembaine

Co je těžší? Jezdit v dunách Grand Erg nebo utéct z práce a od čerstvé rodiny? Ani jedno ani druhé, oboje je těžké, ale oboje stojí za to.

článek

Dá se tam projet?

Jak tak ležíme, tak to Honza nevydržel a našel si cestičku nad úvozem ve smrčí a projel až na vrchol. Vrátil se pro nás zpátky a tak nám nezbylo než jet taky. Výjezd byl šeredný, nakonec nám oběma Honza s motorkami pomáhal. Jak hledal další cestu nechápu. Vysokou travou, smrčky, lesem.

článek

Dřevorubec s duší enduráka

Ze sedle Legionářů do Bistrice se jede pro změnu potokem. V Bistrici v hospodě jsme udělali válečnou poradu a že se musíme dostat na Rachivskou poloninu přímo. Zkusili jsme dvě nadějné cesty, ale neuspěli a tak nezbylo než jet potupně po šotolinové cestě na Paljanicu.

článek

Sedlo legionářů

Když konečně rachot jeho motorky zmizel v dáli, tak najednou slyšíme z kopce hrát harmoniku. Z nedaleké salaše za lesem k nám šel bača a za chůze vyhrával na harmoniku.

článek

Pravda o cestě Koločava - Komsomolsk

Kolik nešťastníků padlo vyčerpáním? Kolik motorek bylo omláceno? Kolik párů se zde navždy rozhádalo? Kolik drsných offrouďáků jelo příště raději na Grossglockner?

článek

Adventure over

„Nikam nepojede, doma bude!“ takhle počastovala manželka jednoho mého kamaráda cestovatele. Byla asi v osmém měsíci a zaslechla, jak se bavíme o Mongolsku.

článek

Hodžův funkcionář zelinářem

Reportáž Jaromíra Janeva na ČRO 1 Radiožurnál v Zápisníku zahraničních zpravodajů.

článek

Strike Sport Motoráj Maraton 2009

V divokých horách Zakarpatské Ukrajiny se v tydnu 16. – 21.8.2009 odjel čtyřdenní rallye maratón pro cestovní endura nad 600ccm obsahu a čtyřkolky.

článek

Trocha povídání o Motoráj Maraton Rallye

Na rallye je naprosto nejúžasnější téměř nepřetržitá nejistota, jestli jedu správně. I ti nejlepší jezdci dokáží zabloudit nebo mají technické problémy a pořadí se každý den mění. Kdo byl několik etap první, může být nakonec klidně desátý. Stačí jedna chyba v navigaci.

článek

Mongolsko Tachi

Po 90km se začínám Mongolů vyptávat, kde je park Chustaj. Ukazují tady všude vlevo od cesty. Aha, a kde jsou tam koně? Tady všude vlevo od cesty. Ach tak, a kde je tam camp nebo základna vedení parku? Coooo? Beznaděj, nevíme kam.

článek

Na konci světa se vyrábějí sýry

Mezi okresními městy Kukes a Peskopi vede hlavni cesta podél řeky Driny. Jezdí po ní náklaďáky, minibusy, osobni auta. Ne není asfaltová, ani široká, vede soutěskou a je sjízdná jen s obtížemi. Jenže já už tudy jel a tak jsem hledal alternativu a našel. Přímo pod nejvyšší horou Albánie Korabit na makedonských hranicích se v mapě klikatila bílá cesta. Pravda byla tam hodně opuštěná, v mapě po okolí nic jiného nebylo, jen šeď a pár vesniček. Poptal jsem se místních, koukli na naši zvednutou terénn

článek

Motoride Enduro Challenge 2009

Samozřejmě jsme si Pécou před startem říkali, jsme tady na výletě, žádné závodění. Mno, hned jak jsem vyjel na trať, tak jsem za to začal tahat jak idiot.

článek

Zázraky libyjské Sahary

Dva dny cesty od poslední oázy, dva dny cesty k další oáze. Tudy chodily karavany velbloudů, tudy vedla vůbec nejdelší etapa v historii závodu Paříž - Dakar, tady jsou doma obyvatelé pouště – Tuaregové a Berbeři. Jsme uprostřed jednoho z největších dunových ergů na Sahaře, uprostřed Uwbari Sand Sea v Libyi.

článek

Klauzura nad Koločavou

Uklízel jsem jeden šuplík a vypadl na mě skvost. Fotografie dřevěné hráze nad Koločavou!

článek

Mongolsko tajgou

Další a další sedla a kopce, někde za Binderem jsme v lese špatně odbočili a tak do Batchiretu jedeme zkratkou přes hory. Fantastická krajina, sedla, modřínové lesy, rozkvetlé zelené louky, spousty komarů a hovad.

článek

Mongolskou stepí

Představte si, že jedete týden pouští a pak ještě tři dny polopouští, která pomalu přechází ve step. Deset dní jste se už nemyli, deset dní jste neviděli kopec. Před dvěma dny se vám písečná bouře pokusila unést stan i s vámi uvnitř.

článek

Honzíkova cesta

I já, paparazzi, jsem se při získávání materiálu na následují reportáž několikrát otřásl hnusem.

článek

Ain Ouadet

Silvestr poledne – jsme na břehu jezera Ain Ouadet hluboko v dunách Grand Erg Oriental, pouhých 47km od Alžírské hranice. Po neuvěřitelné tříhodinové jízdě dunami, kdy jsme jen stěží stačili Markovi na jeho KTM Rallye Replica 690. Jako trénink dobré, ale jako expedice do nitra Sahary naprosté šílenství.

článek

Mongolsko pouští

Za dunovým hřebenem začíná oblast jihozápadní Gobi, která je považována za nejopuštěnější a nejdrsnější místo na světě.

článek

KTM Factory Tour

Sqwer má štěstí, že má Beba štěstí. Beba totiž náhodně vyplnil kvíz na stránkách ktm.com a protože měl štěsí, tak vyhrál Factory Tour do továrny KTM v Mattighofenu. A protože Sqwer je nejoranžovější hlava z celé České republiky, tak ho Beba vzal na výlet s sebou.

článek

V poušti přece neprší

Z tohoto směru jsou před Ksar Ghilane velké duny, tak si to namíříme na pistu asi 10km před Ksar Ghilane. Nepomohli jsme si. Velké duny střídají malé duny, občas malá údolíčka s velbloudí trávou a křovisky. Jedeme, skáčeme, jedeme, skáčeme, občas se válíme.

článek

Albanie

Vzhledem k neskutečně krásné přírodě, která se chvilku tváří jako pamirské údolí, pak jako krymská rokle, a pak přes „karpatské poloniny“ dojedete před alpský, přímo dolomitský rozhled. A to vše během 1 až 2 hodin jízdy motorkou – fantastika!

článek

Mongolsko

Další cesta je v mapách kreslená více severně, ale místní nás posílají jižně do Gobi. Cesta nás zavádí opravdu velice jižně do pouště, skoro až k vesnici Chandmani. Za celý den potkáváme dva náklaďáky, ale jedou daleko od nás. Někde v Gobi mi ulétla mapa z nádrže a dál už jedu jen podle dat v GPS. Zdá se nám, že jedeme příliš na jih. Kontrolujeme trasu v sovětských vojenských mapách a tak se nám potvrzuje, že toto jsou jediné správné mapy pro Mongolsko.

článek

Albánie - země orlů

O Albánii, jako o cíli cesty, jsem si přemýšlel už dávno. Jenže v devadesátých letech tady proběhlo ozbrojené povstání, pak lidé pro změnu vsadili na úžasnou hru letadlo, a když zjistili, že o všechno přišli, tak zaútočili na armádní sklady a vykradli zbraně. A navíc sousedky z ulice vždycky vyprávěly jak je v Albánii nebezpečno.

článek

Ukrajina Boržavačlánek

Ukrajina Svinovecčlánek

Saharské peklo

První jel Low s Defenderem a navigoval přesně podle GPS a domluvených bodů. Na Defenderu rozsvítil zadní reflektory a dělal nám tak maják. Za ním jela obě těžká BMW, pak ostatní a průvod jsem uzavíral já na čtyřkolce a Michal, který měl v helmě vysílačku a komunikoval s Lowem. Viditelnost byla tak špatná, že my jsme Defender vůbec neviděli. Sunuli jsme se jako had pouští. Chvílemi přes duny, pak zase velbloudí travou a místy pistou.

článek

Beba Orange Day

Low se jednou zahrabal v dolíku mezi dunami a nezbývalo mu než odpustit kola aby vyjel. Já jsem si čím dál více vychutnával LC4. Nejvíce se mi líbil záběr motoru. Vyjel jsem na vrchol duny, ubral jsem, koukl jestli není sráz moc velký, vrknul jsem si motorem a skočil dolů. Opravdu skočil, ne opatrně sjel hranu. Díky tomu jak motor výborně zabíral a motorka okamžitě reagovala jsem si opravdu troufal skákat vyšší a vyšší hrany. Dopady byly báječné, podvozek vše krásně tlumil, motorka po dopadu vžd

článek

Libye 1/2

Jedu pak podle vyjetých kolejí, ale místy vůbec nikoho nevidím nebo jsou v dálce za dunami a jedu vlastně sám, je to hodně na nervy. Taky se mi jednou podařilo po startu motoru zapomenout vypnout ABS, vyletěl jsem na plný plyn na vrchol duny, tam vezmu za brzdy a nic. Akorát jsem zase přidal, škubnul za řidítka a skočil přes hranu do neznáma. Dopadl jsem do sypkého svahu, podržel plnej a vystřelil pryč. Tak takhle se to jezdí při rallye! Už to nikdy neudělám!

článek

Libye 2/2článek

Přebírání obsahu na jiné weby a tiskoviny pouze se souhlasem!

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla