Jste zde: bebaweb.cz
bebaweb.czLicence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci
Creative Commons
Uveďte autora
Neužívejte dílo komerčně
Nezasahujte do díla

Aktuální informace najdete v tištěném průvodci Albánie - offroadový ráj. Trasy na webu nejsou aktualizované.

Silnice jsou všude vesměs otřesné. Počítejte s velmi nízkou cestovní rychlostí.

Velkým dobrodružstvým může být i jen projetí hlavní silnice ze Sarande do Vlore. Silnice se klikatí ve výšce nad mořem a překračuje nejvyšší sedlo v Albánii. Povrch byl v roce 2004 šílený a rychlost tak 30-40km/hod. Ze silnice jsou vidět bunkry na plážích a při troše štěstí i hrající si delfíni. Velkým zážitkem pak je návštěva ponorkové základny. Od roku 2006 je zde natažený asfalt, silnice je ale stále krásná a klikatá.

Krásná cesta je souběžně s řeckou hranicí horami k Prespanským jezerům. Nabízí se tak báječný okruh přijet trajektem z Benátek do Igoumenitsa, projet horami severního Řecka, kolem Prespanských jezer přejet do Albánie a vyjet přechodem Kakavia zase do Řecka a trajektem zpátky do Benátek.

Nejzajímavější cesty jsou ale ve vnitrozemí, mapy nejsou, směrovky ukradené, s místními se komunikuje obtížně. Cesty nejsou udržované a spadlé mosty nejsou neobvyklé.

Aktualizace 2011


Cesta k horkým pramenům u Përmet je vysfaltovaná. Cesta od brodu u pramenů směrem na Frasheri je pripravne na asfalt. Ale nevede na Frasheri, ale k elektrárně v údolí. Naopak cesta Frashery do Clirimu je pro závaly téměř neprůjezdná.
A hromadne odstřelují bunkry. Někdo by si myslel, že z nenávisti k minulému režimu, ale pravda je prozaická - vyndavají železné pruty do sběru.

Bezpečnostní upozornění jaro 2012 - v oblasti přibližně vymezené hranicí Kosova, městy Bajram Curri, Fierze, Kukës, Mustafaj, Radomirë a řekou Drinit i Zi nedoporučuji spát osamoceně. Zdejší obyvatelé jsou jiní než zbytek Albánců a mají silné separatistické sklony ke Kosovu. A stejně jako v celé Albánii jsou nelegálně ozbrojeni. Ostatně pro celou Albánii doporučuji, abyste spali u místních. Zajeďte ke stavení, pozdravte, ukažte na nedalekou louku a tam se utábořte. Myslet si, že když někam zalezu, tak o mně nikdo neví, je hloupé. Ví o vás celé hory.

Soubory GPS

alb_126

Albania_A_TN

Albania_B_TN

         Download          Bebova fotogalerie          RSS


Copyright © BEBA 2003 -
This work by Filip Beba Weber is licensed under a Creative Commons.
Uveďte autora - Neužívejte dílo komerčně - Nezasahujte do díla